Чим далі в глибину років відходять героїчні і трагічні події війни 1941 – 1945 років, тим величніше постають перед людством подвиги воїнів-визволителів та наших славних земляків. Історична пам’ять – дзеркало душі народу і вічно жити героям у нашій пам’яті і серці поколінь.

      З нагоди 74-ї річниці визволення  монастирищенської  землі  від фашистських загарбників 10 березня до Меморіалу Слави прийшли вдячні  монастирищани, керівники району, міста. Прийшли, щоб віддати шану, вклонитися   пам’яті тих, хто ціною власного життя  приніс свободу та перемогу.

Пам’ять усіх тих, хто так і не повернувся з війни, присутні вшанували хвилиною мовчання та поклали квіти до Меморіалу Слави.

 

Довідково:

Бої за визволення Монастирищенського району тривали з 6 січня по 11 березня 1944 року..

Особливо важкі бої велися з 22 січня до 4 лютого, коли німецькі частини прагнули прорватися через територію району і Гірський Тікич на Жашків з метою не допустити оточення німецьких військ у Корсунь-Шевченківському котлі.

Насмерть стояли на монастирищенських полях між Івахнами та Долинкою 8-ма винищувальна протитанкова артбригада підполковника Н.Д.Чеволи,

між Цибулевом та Шарнополем -  294-ий артполк підполковника Х.П.Григолашвілі, до останнього захищали командний пункт 15-го полку під Лукашівкою рота автоматників старшого лейтенанта – Героя Радянського Союзу - Г.Ф.Бастракова, яка загинула разом із своїм командиром, викликавши на себе вогонь «катюш».

П’ять грізних танкових атак зупинили мужні воїни, остання з них була 29 січня.

 Під Цибулевом комбриг О.Ф.Бурда з єдиним танком прийняв нерівний бій з 12 танковими противниками. Один на один з ворожими танками пішли із зв’язками гранат Іван Жеребцов і Семен Тартиков.

Бої  за визволення району тривали 65 днів.

Остаточно район звільнила 133-тя стрілецька дивізія 11 березня 1944 року, зайнявши с.Терлицю.

Звання Героїв Радянського Союзу за героїзм у боях за  визволення Монастирищини присвоєні комбригу О.Ф.Бурді, командиру 8-ї протитанкової бригади Н.Д.Чеволі, його заступнику І.І.Загрядському, командиру гармати Закіру Асфандьярову, навіднику В.М.Пермякову, воїнам 4-ї повітряно-десантної дивізії сержанту І.І.Жеребцову та солдату-снайперу С.В.Тартикову.

В боях за визволення району загинуло 2540 воїнів.

Ви тут: Home Новини району Монастирищина вдячна визволителям