Монастирищенський районний краєзнавчий музей знаходиться за адресою:  вул. Щорса, 6,   м. Монастирище Черкаської області

19100, тел. 0-4746-2-22-54

Музей заснований у 1970 році. У 5-и залах було створено 10 експозицій. Загальна кількість пам’яток музейного фонду – 3818. Серед цінних колекцій – вітрина з особистими речами першого українського богатиря Василя Дзюби (уродженця с. Тарнави Монастирищенського району, 1899-1946 рр.); знахідки найдавнішого періоду (зуби мамонта, фрагменти речей, знайдених при розкопках трипільських поселень на території району). В музеї 8 зал з експозиціями: «Далеке минуле краю», «Кріпосне право та буржуазні реформи у 1860-1870-х роках», «Район в роки революцій громадянської війни та в 1920-30-х роках», «Велика Вітчизняна війна», «Район в роки відбудови та подальшого розвитку народного господарства у 1970-1980-х роках», «З історії машинно-тракторних станцій та об’єднання “Райсільгосптехніка», «З історії машинобудівного заводу», «За незалежну Україну». Недавно створені експозиції «З історії землеробських     трипільських поселень», «Дізнайся про голодомор 1932-1933-го років». Діє постійна виставка видань місцевих краєзнавців, письменників та поетів, змінна виставка майстрів декоративно-ужиткового мистецтва.Оглядові екскурсії розпочинаються у вестибюлі музею, де розміщені карти та символіка району і міста (герби, прапори) та змінна виставка «Події в районі».

 

В залі №1 «Далеке минуле краю» відвідувачі знайомляться з природою краю. Цікавими є найдавніші знахідки на території району (зуби мамонта, предмети трипільської культури, козацького періоду, давні знаряддя праці та предмети селянського побуту).

 

 

 

 

 

Зала №2 «Кріпацтво, реформи у 1860-1870-х роках» являє собою кімнату етнографії та селянського побуту. Тут знаходиться макет світлиці селянської хати , типової для Монастирищини; в наявності весь комплект знарядь і пристроїв для виробництва домотканого полотна із конопель.

 

 

 

 

Зала №3 «Район в роки революцій, громадянської війни та в 1920-30-х роках». В експозиції зали знаходиться зброя періоду І світової та громадянської воєн, предмети селянського побуту, вітрина з речами першого українського богатиря Василя Дзюби (уродженця с.Тарнави), стенд із матеріалами про голодомор 1932-33-х років на території району.

 

 

Зала №4 «Велика Вітчизняна війна». Розповідь екскурсовода про події в районі у воєнний період ілюструються експонатами (зброя, обмундирування, письмові документи, фото періоду війни, портрети Героїв Радянського Союзу, воїнів, підпільників, партизанів). Цікавими для відвідувачів є макети партизанської землянки та діорами «Штурм Сапун-гори у Севастополі 7 травня 1944 року.

 

 

 

 

Зала №5 «З історії машинобудівного заводу». Експозиція розповідає про створення і функціонування найбільшого в районі промислового підприємства. В експозиції розміщені фото заводу та його працівників, нагородні матеріали, макети котлів різних моделей.

 

 

 

 

 У залі №6 (без назви) знаходиться колекція спортивних значків О.Златовецького, виставка видань краєзнавчої та художньої літератури області та району, стенд з матеріалами про події Помаранчевої революції в районі.           

 

 

 

 

 

Зала №7 «Район в роки відбудови та подальшого розвитку народного господарства у 1970-1980-х роках». На стендах представлені фото працівників усіх сфер району в роки післявоєнних п’ятирічок. У вітринах – продукція промислових підприємств.

 Зала №8 «З історії машинно-тракторних станцій та об’єднання “Райсільгосптехніка». Експозиція складається із численних стендів, на яких відображена історія 3-х машинно-тракторних станцій, що діяли на території району. На фото – передовики сільськогосподарського виробництва, керівники МТС різних років, сільськогосподарська техніка та інвентар. У цій залі діє постійна виставка «Квітує рушникамит рідний край» та змінна виставка майстрів декоративно-ужиткового мистецтва.

На стінах сходової клітки музею продовжується створюватися картинна галерея «З історії рідного краю».

 

       

Ви тут: Home Культура Відділ культури Краєзнавчий музей Монастирищенського району Черкаської області