У ці дні жителі району спостерігають незвичне явище – багато гарних помаранчево - чорних картатих метеликів у великих кількостях літають над посівами сільськогосподарських культур і навіть в населених пунктах. У приватних домоволодіннях їх найчастіше можна зустріти біля куща квітуючого жасмину. В минулому році таке явище в нашій зоні спостерігалось в значно меншій мірі. Екологи пояснюють це сезонною міграцією метелика виду "Vanessa cardui”, що належить до мігруючих видів. Наукова назва метелика – сонцевик будяковий, а народна – чортополохівка.

 

           Виявляється, що метелики можуть перелітати гігантські відстані (за добу до 500 км!). Зграї перелітних метеликів чортополохівки, прямуючи за теплими течіями повітря, легко долають відстань до 5000 км, зимують на півночі Африки або на Близькому Сході, де відкладають яйця, і гинуть. З яєць вилуплюється гусінь, яка згодом перетворюється на лялечку, а весною виростає новий метелик. Метелики нового покоління збираються в зграї і, за невідомим інстиктом природи, повертаються за кілька тисяч кілометрів до України та інших країн Європи. Тут виводяться нові покоління сонцевиків, які знову повторюють цикл перелітних метеликів.

         Сонцевик будяковий може приносити користь і шкоду. Живлячись переважно осотом рожевим та будяками, приносить користь, але за умов нестачі природної кормової бази комаха може наробити шкоди культурним посівам. Агросайти сьогодні вже рясніють заголовками на кшталт «Врожаям на Черкащині загрожує чортополохівка», «Чортополохівка знищує врожай сої», «Чортополохівка знищила соняшники».

           Вірогідних відомостей про збитки врожаю, викликані такою «навалою метелика», науковці досі не мали. За умов нестачі кормових рослин голодна гусінь живиться іншими рослинами. ЇЇ травна система нездатна до успішного перетравлювання цих рослин, то ж гусениці здебільшого гинуть, не завершивши розвитку. Цей шкідник-емігрант ще недавно їв тільки бур’яни - кропиву, осот, будяк, чортополох, татарник, а  тепер вже пробує городину,  пошкоджує сою, соняшник, буряк, зернобобові, баштанні та інші культури.

       При масовій появі, знищивши бур'яни, гусінь відчутної шкоди може завдати рослинам сої, соняшнику, кукурудзи, овочевих і баштанних культур, іншим, передусім, засміченим посівам. На присадибних ділянках ненехтують айстрами, лавандою, артишоком тощо.
 Для встановлення економічного порогу шкідливості слід користуватися ЕПШ для листогризучих совок (цукрові буряки – 2-3 гус./м², для 1 покоління і 5-6 гус./рослину для другого покоління; соняшник – 8-10 гус./м²; соя 1-3 гус./м²; яблуня – 10-15 % пошкоджених листків). Необхідно враховувати здатність гусениць швидко пересуватися в пошуках поживи.  

        З метою попередження втрат від пошкодження посівів чортополохівкою потрібно регулярно проводити обстеження сільськогосподарських угідь, особливо посівів сої та соняшнику, садів, присадибних ділянок. При виявленні личинок необхідно провести крайові або суцільні обробітки інсектицидами. Використовують препарати згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні» із обов’язковим дотриманням інструкцій по техніці безпеки при роботі з пестицидами.

     Заселені шкідником рослини рекомендують обробляти інсектицидами з   діючою речовиною імідаклоприд + лямбдацигалотрин, хлорпірифос та іншими.

          Відповідно до пункту 7 «Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл» за три доби до хімобробок оповіщають сільські ради та власників пасік через засоби масової інформації або іншим доступним методом з зазначенням застосовуваного отрутохімікату, місця (у радіусі   7 км), часу і способу проведення обробки. Указують час ізоляції бджіл. Обробітки пестицидами слід провести в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години. На оброблених ділянках обов’язково виставляють попереджувальні знаки.

Ви тут: Home Сільське господарство ДО УВАГИ АГРАРІЇВ!