10 березня біля Меморіалу Слави  відбувся урочистий мітинг з нагоди відзначення дня визволення Монастирищини від фашистських загарбників.

      Віддати шану визволителям краю, ветеранам Другої світової  війни, партизанам-підпільникам прийшли голова районної державної адміністрації Олег Недогода, голова районної ради Микола Орендарчук, заступник голови районної ради Майя Фариба, заступник міського голови Володимир Храновський, голова районної ради ветеранів війни та праці Марія Завірюха,  представники трудових колективів, мешканці міста та району.

 

Присутні схилили голови перед тими, хто боронив країну від ворога у роки Другої світової  війни, хвилиною мовчання вшанували пам'ять співвітчизників, полеглих у боротьбі за честь і свободу України, усіх невинних жертв, чиє життя обірвала війна.

         Звертаючись до учасників мітингу Олег Федорович сказав: «Сьогодні нашу державу захищають сміливі і відважні бійці, такі ж, як і в Другій світовій, патріоти своєї країни. Ми пишаємось їх подвигом, мужністю та відвагою. Переконаний: нам вдасться захистити українську землю від агресора, відстояти віками відвойовану незалежну і соборну державу. Нехай спомин про березневі події 1944 року об’єднає нашу громаду і весь український народ у порозумінні та примиренні, надасть впевненості в перемозі українського народу та вселяє надію, що все в Україні буде добре».

З нагоди Дня визволення району від фашистських загарбників керівники району, міста побажали учасникам мітингу миру, злагоди, добробуту та впевненості у завтрашньому дні.

Довідково:

Бої за визволення Монастирищенського району тривали з 6 січня по 11 березня 1944 року..

Особливо важкі бої велися з 22 січня до 4 лютого, коли німецькі частини прагнули прорватися через територію району і Гірський Тікич на Жашків з метою не допустити оточення німецьких військ у Корсунь-Шевченківському котлі.

Насмерть стояли на монастирищенських полях між Івахнами та Долинкою 8-ма винищувальна протитанкова артбригада підполковника Н.Д.Чеволи,

між Цибулевом та Шарнополем -  294-ий артполк підполковника Х.П.Григолашвілі, до останнього захищали командний пункт 15-го полку під Лукашівкою рота автоматників старшого лейтенанта – Героя Радянського Союзу - Г.Ф.Бастракова, яка загинула разом із своїм командиром, викликавши на себе вогонь «катюш».

П’ять грізних танкових атак зупинили мужні воїни, остання з них була 29 січня.

 Під Цибулевом комбриг О.Ф.Бурда з єдиним танком прийняв нерівний бій з 12 танковими противниками. Один на один з ворожими танками пішли із зв’язками гранат Іван Жеребцов і Семен Тартиков.

Бої  за визволення району тривали 65 днів.

Остаточно район звільнила 133-тя стрілецька дивізія 11 березня 1944 року, зайнявши с.Терлицю.

Звання Героїв Радянського Союзу за героїзм у боях за  визволення Монастирищини присвоєні комбригу О.Ф.Бурді, командиру 8-ї протитанкової бригади Н.Д.Чеволі, його заступнику І.І.Загрядському, командиру гармати Закіру Асфандьярову, навіднику В.М.Пермякову, воїнам 4-ї повітряно-десантної дивізії сержанту І.І.Жеребцову та солдату-снайперу С.В.Тартикову.

В боях за визволення району загинуло 2540 воїнів.

Ви тут: Home Укрпошта інформує Відзначено річницю визволення району від фашистських загарбників