Багата і прекрасна українська земля. Прекрасний і сильний її народ – сильний, мужній витривалий. На цій землі народився і виріс наш земляк-богатир Василь Миколайович Дзюба з села Тарнави Монастирищенського району. 7 січня 2019 року знаменитому земляку минуло б 120 років від дня народження. До цієї пам’ятної дати районною бібліотекою проведено краєзнавчі години: «Український богатир Іван Дзюба» для учнів 11-А класу спеціалізованої школи №5 та «Могутній велетень з Монастирищини» для учнів 8-А класу ліцею «Ерудит».

До 17 років Василь не виділявся серед однолітків ні зростом, ні силою, але з 18-го як пішов у ріст, то вигнав до 2 метрів 31 сантиметрів, вагою 195 кілограм. Син Микола (на жаль, нині покійний) розповідав, що років до п'яти з товаришем, коли грали в піжмурки, ховалися в батькових чоботях. Найчастіше Василя просили продемонструвати свою фізичну силу. Він легко забивав 15-сантиметрові цвяхи долонею у дубову дошку, потім руками їх витягував, підкови розгинав.

         Вирішальною у долі хлопця стала зустріч з Котовським. Якось після громадянської війни, проїжджаючи селами уманської округи, Григорій Котовський побачив незвичайну картину: двоє чоловіків орали ниву. Один ішов в упряжці, другий – за плугом. Батько хлопця пояснив військовим, що коня у них нема, а хлопцеві ця робота за розвагу. Котовський забрав Василя до Умані, де на той час діяла окружна рада фізичної культури та спорту, звідти Василь був мобілізований до Червоної Армії. І з урахуванням особи, – поставлений на спеціальне продовольче забезпечення (його сніданок складався із 30-ти яєць і селянської буханки хліба). Після демобілізації Василь служив у міліції. Ніколи не хизувався своєю силою, односельці пам’ятають його добрим і спокійним.

Маючи богатирську статуру та силу, жив би Василь Миколайович звичайним сільським життям, аби не випадок долі. У 1924 році Василь у службових справах поїхав до Києва. І не стримався від спокуси подивитися на відомих французьких борців, які виступали в цирку. Суддя викликав охочих поборотися з всесвітньо відомим французьким борцем. Дзюба погодився. Французький атлет одразу кинувся в атаку, але Дзюба, на великий подив публіки та судді, обхопив француза своїми міцними руками, відірвав від килима, підійняв над головою і впав разом з ним, притиснувши його обома лопатками до підлоги. Цей випадок докорінно змінив життя Василя Дзюби. Після вистави йому запропонували стати цирковим борцем. Відтоді впродовж 15-ти років борець Василь Дзюба з успіхом виступав на аренах Києва, Свердловська, Казані, Орла, Брянська, Житомира та інших міст України та Росії, гастролював у Казахстані, готувався до поїздки за кордон. Але на заваді стала війна. Був Василь Дзюба і кіноактором. У 1936 році борця запросили взяти участь у зйомках фільму "Острів скарбів", де він зіграв роль пірата.

Сам чи разом з друзями, Дзюба безкоштовно виступав у селах нашого повіту. Жителі Умані подарували йому різьблену палицю, з якою богатир ніколи не розлучався. Зараз вона зберігається в Монастирищенському краєзнавчому музеї. Туди ж діти Василя Дзюби передали також батькову каракулеву шапку 64-го розміру та обручку (діаметром 3,5 см).

На арені тарнавського богатиря ніхто не міг побороти. Найефективнішим вважався номер, коли Дзюбі клали на груди ковадло або кам’яну брилу, і два молотобійці щосили били по них великими молотами. Та одного разу молотобоєць схибив і вдарив силача по ребру. Більше Дзюба виступати не зміг. Наприкінці 1930-х років Дзюба повернувся в рідне село, довго хворів. Влаштувався працювати сторожем в радгосп.

Під час окупації німці з повагою ставилися до українця-велетня. Якось до хати зайшли німецькі солдати і скомандували всім встати. Та коли Дзюба піднявся на повний зріст, вони зніяковіли. Згодом усе окупаційне начальство побувало в Тарнаві, всім кортіло сфотографуватися з богатирем. Лише кілька місяців не дожив Василь Дзюба до Перемоги. У березні 1945-го року його не стало. Похований другий Піддубний, як про нього говорили, на сільському кладовищі в Тарнаві. Живі нащадки  Василя Дзюби:славний рід нараховує 6 онуків, 8 правнуків та 5 праправнуків. Та, на жаль, ніхто не успадкував сили та богатирського зросту відомого земляка.

            

Ви тут: Home Укрпошта інформує Український богатир Василь Дзюба