Рамсарська конвенція або Конвенція з водно-болотних угідь є міжнародною угодою підписаною 2 лютого 1971 року у м.Рамсар, що в Ірані, на південному узбережжі Каспійського моря. Рамсарська конвенція є першою глобальною угодою з охорони та збереження природних ресурсів. Ії офіційна повна назва – “Конвенція з водно-болотних угідь міжнародного значення, як середовища перебування водоплавних птахів”, відображає початкову мету угоди – зберегти водно-болотні угіддя, як середовища для водоплавних птахів. Поступово мету Конвенції було розширено і сьогодні вона охоплює всі аспекти збереження і збалансованого використання водно-болотних екосистем, цінних для збереження біологічного різноманіття та забезпечення існування людини.

 

Як уже було зазначено, метою Рамасарської конвенції є “збереження та раціональне використання водно-болотних угідь шляхом місцевих, регіональних і національних дій, та міжнароднї співпраці, які будуть складовою досягнення збалансованого розвитку світу“. Конкретні завдання діяльності визначаються країнами-учасниками Конвенції на певний період, після закінчення якого підводяться підсумки виконаної роботи. Перший стратегічний план дій охоплював 1997-2002 роки, другий – 2003-2008, третій –2009-1015.
 Стратегічний план, прийнятий 9-ю конференцією сторін у 2008 році (Південна Корея, м.Чангвон), встановлює п’ять основних напрямків – збалансоване використання водно-болотних угідь, розширення списку Рамсарських угідь, розвиток міжнароднї співпраці, розбудова інституційних можливостей конвенції, залучення до конвенції нових країн. В межах цих напрямків визначено 28 завдань, які повинні бути виконані до 2015 р.
Враховуючи те, що країни-учасники Рамсарської конвенції розташовані в різних кліматичних умовах, знаходяться на різних рівнях економічного розвитку, мають різну щільність населення та фінансові можливості, кожна з них, в межах Стратегічного плану, має свої пріоритети щодо конкретних завдань.
          Серед напрямків дій конвенції слід особливо зазначити розширення списку Рамсарських водно-болотних угідь або угідь міжнародного значення. На 2010 рік в світі визнано 1891 водно-болотне угіддя, загальною площею 185 млн. 464 тис. 092 га. Згідно з третім Стратегічним планом дій, передбачено довести їхню кількість до 2,500, а загальну площу – не менше ніж до 250 млн. га.

Ви тут: Home Сільське господарство Всесвітній день водно-болотних угідь