Ось і літо відлітає,

Першим медом пригощає,
Радість хай не відпускає,
Стіл урочистий накриває!


      Поки ще складно повірити, що літо добігає кінця. Адже сонце як і раніше гріє, квіти цвітуть, а осінні дощі ще навіть не думали починатися. Тим часом серпень наближається до своєї середини, а це означає, що настає час головних літніх свят — Спасів.

14 серпня у церковному календарі – День пам'яті мучеників Маккавеїв, звідси і назва свята – Маковея. Цей день називають ще Медовим Спасом, позаяк саме в цей період настає пора збирання меду з вуликів. Для українців мед здавна був цінними ліками, а вже потім – ласим смаколиком. 14 серпня для більшості вірян розпочинається походом до церкви. Чоловіки, жінки, дівчата та хлопці, святково вбравшись, йдуть освячувати воду, мак та букет квітів – маковійчик, в композиції якого обов'язково повинні бути чорнобривці, кудрявці, полин, нагідки, лугові материнки, соняхи та кілька стиглих головок маку. Кожен елемент святкового букету споконвіків мав символічне значення. Полин, приміром, слугував оберегом від всілякої напасті та додавав здоров'я, кудрявці – привертали увагу хлопців, сонях – втілював небесне світило, яке мало бути милосердним до всього живого, а головки маку у букеті – нагадували про Великих мучеників, які до останнього подиху не зрадили вірі у Істинного Бога. Компонуючи букет, наші предки не забували про айстри, гвоздики та жоржини – традиційно осінні квіти, адже існує повір'я: з настанням першого Спаса – літо закінчує своє правління, а на його зміну приходить золота осінь. У цей день прийнято пекти усілякі смаколики з маком: пиріжки, млинці, вареники та іншу здобу. Обов'язково до святкового столу подають освячений мед, який є одним з головних символів свята Маковея. На Маковея освячують криниці, джерела, тому іноді це свято називали Спасом на воді. А вода цього дня набувала цілющих властивостей.

З метою популяризації народознавства, українських традицій та звичаїв Монастирищенською центральною районною бібліотекою було проведененародознавче свято«Маковія - українські народні традиції». Біля бібліотеки була організована виставка-інсталяція «Цей світ як маків цвіт», на якій були представлені книжкові та періодичні видання про народні свята, звичаї та побут наших пращурів. На столі почесне місце зайняв  дідух, створений руками нашої читачки Надії Галай, колишнього бібліотекаря, символ свята «маковійчик», а також традиційні святкові страви: коржі з маком, узвар, мед, дари садів. Видання, представлені на виставці, допомогли читачам і гостям бібліотеки дізнатися про різні назви свята Спаса, його історію, особливості цього свята, про  технологію створення маковійчиків, статус маку та обрядову їжу. Всі перехожі та відвідувачі бібліотеки мали нагоду скуштувати українських автентичних страв та відчути неперевершений дух свята. Сподіваємось, що у всіх учасників залишились позитивні враження від цікавого та пізнавального дійства. Вітаємо всіх зі святом!

Хай несе благословення
Перший Спас, Медовий Спас,
І відмінним настроєм
Нагородить нехай вас!


Ви тут: Home Новини району Маковія - українські народні традиції